Čo je to affiliate marketing - článok

Čo je to affiliate marketing?

O affiliate marketingu ste už asi počuli a teraz vás zaujíma čo presne to je. Možno tušíte ako funguje, ale nie ste si celkom istý. My sa affiliate marketingu venujeme už niekoľko rokov a preto sme pre vás pripravili článok, v ktorom vám povieme jednoduchým spôsobom, ako to celé funguje.

Jednoduché definície affiliate marketingu

„Affiliate marketing je proces zarábania provízie promovaním produktov rôznych firiem. Keď nájdete produkty, ktoré sa vám páčia promujete ich na svojej webstránke, blogu, sociálnych sieťach, fórach a podobne. V prípade, že si niekto kúpi produkty cez váš affiliate odkaz dostanete províziu z predaja, ktorý ste sprostredkovali. Ide teda o sprostredkovanie predaja (niekedy to nie je priamo predaj, ale návštevník stránky musí vykonať nejakú akciu napríklad vyplniť formulár alebo zadať e-mail).“

Definícia z Wikipédie znie takto:

„Affiliate marketing z angl. pridružiť sa je spôsob predaja produktov a služieb s využitím ďalšieho sprostredkovateľa“. Je to forma online reklamy, pri ktorej obchodníci ponúkajú prevádzkovateľom webov, tzv. affiliate partnerom, finančnú odmenu za privedenie návštevníka, ktorý na webových stránkach predajcu vykoná nejakú činnosť (napríklad nákup výrobku, služby, registrácia, niekedy stačí ak zákazník vôbec na stránku príde a pozrie si ju a pod.). V slovenčine sa pre affiliate marketing často používa označenie provízny predaj, ktoré však nie je úplne presné, pretože odmena nemusí byť vždy vyplácať len za sprostredkovanie predaja ale aj za inú činnosť.“ Wikipédia

Kto je affiliate partner? Na čo slúži affiliate sieť?

Zvyčajne sú v affiliate marketingu zahrnuté 4 rôzne strany – predajca, affiliate sieť, affiliate partner a zákazník. Predajca je ten, kto produkt predáva, poprípade je aj jeho tvorcom. Niektorí predajcovia si urobia vlastný affiliate program, napríklad Martinus.sk. No väčšinou sa predajcovia zapoja do affiliate siete akou je napríklad Facelist.sk. Výhodou je, že im odpadnú starosti s hľadaním affiliate partnerov, vyplácaním provízií a podobne. V affiliate sieti je predajca inzerentom, ktorý inzeruje svoj e-shop a produkty. Affiliate partneri sa zapojili taktiež do affiliate siete, alebo do affiliate programu daného predajcu a preto môžu promovať produkty na svojich webstránkach alebo sociálnych sieťach. Registrácia do affiliate sietí býva zadarmo, a affiliate partner sa môže prihlásiť do neobmedzeného počtu affiliate sietí. Ak si nejaký zákazník kúpi produkt alebo službu cez partnerov affiliate odkaz, je mu vyplatená provízia. Zákazníci neplatia ani o cent viac, aj keď nakupujú cez affiliate odkazy. Produkt by stál tak či tak rovnako. Predajcovia si takto ľahko zvýšia predaje a partneri môžu pasívne zarábať za ich sprostredkovanie.

Príklad využitia affiliate marketingu

Dajme si jednoduchý príklad. Rozhodli ste sa, že chcete využívať affiliate marketing. Máte vlastný blog, kde píšete o kozmetike a affiliate odkazy chcete zdieľať najmä na svojom blogu. Registrovali ste sa napríklad do siete Facelist.sk, ktorá sa zaoberá segmentom zdravia a ekologickými alternatívami rôznych produktov. Sú tam predajcovia, ktorí ponúkajú kvalitnú prírodnú kozmetiku. Práve ste napísali recenziu na jeden z produktov prírodnej kozmetiky, ktorý ponúkajú aj predajcovia zo siete Facelist.sk. Teraz už len stačí vygenerovaný odkaz alebo banner vložiť do článku k danému produktu. Keď si niektorý z vašich čitateľov kúpi produkt od predajcu, bude vám vyplatená provízia.

Pri affiliate marketingu je dôležité si uvedomiť, či správne cielite. Ak pridávate na blog o kozmetike odkazy a bannery o pneumatikách, provízie sa dočkáte len ťažko. Avšak keď na ten istý blog budete pridávať affiliate odkazy na prírodnú kozmetiku, sprchové gély, dekoratívnu kozmetiku a podobné produkty, šanca na konverziu je vysoká. Presne pre toto tam vaši čitatelia prišli. Zaujímajú sa o kozmetiku a tak je pravdepodobné, že ak si na konkrétny šampón čítajú recenziu, sami sa rozhodnú si ho kúpiť.

Affiliate marketing

Výhody affiliate marketingu pre partnerov

Výhod affiliate marketingu je pre affiliate partnerov hneď niekoľko. Je to pomerne jednoduchá záležitosť, ktorá sa dá ľahko naučiť. K tomu, aby ste využívali affiliate marketing nepotrebujete žiadne investície, pretože registráciu do affiliate sietí sú zadarmo. Na druhej strane však môžete veľa získať, pretože ak máte vysoké návštevnosti na stránke, prípadne čitateľov, ktorí dobre reagujú na váš obsah, pasívne príjmy môžete mať v stovkách až tisíckach eur. Ďalšou skvelou výhodou affiliate marketingu je, že v prípade, ak máte vlastnú webstránku viete presne, čo sa zobrazí vašim čitateľom a čo im ponúkate. Pri niektorých reklamách totižto rozhoduje algoritmus, ktorý sa zobrazuje čitateľom reklamy a vy nad tým nemáte kontrolu, dokonca ani presne neviete čo im zobrazuje.

Výhody affiliate marketingu pre predajcov

Výhody pre predajcov sú v tom, že affiliate marketing je založený na výkonnosti. Ak sa nič nepredá, nič sa nikomu neplatí. Pri iných formách reklamy firma musí vždy najskôr zaplatiť. Už samotná tvorba reklám je častokrát dosť nákladná a firma vôbec nevie, koľko sa jej z tejto reklamy vráti. Pri affiliate marketingu sa nič neplatí dopredu, pretože partnerovi je vyplatená provízia až potom, čo zabezpečí predaj. Je to veľmi férová spolupráca a affiliate siete ju umožňujú tak, aby s tým obidve strany mali čo najmenej starostí. Okrem toho, že to predajcov nič nestojí, majú výhodu v tom, že sa im posilňuje SEO a zvyšuje návštevnosť. Aj keď si títo návštevníci nič nekúpia, sú vystavovaní danej značke a postupne ju viac spoznávajú. Predajcovia majú pod kontrolou aj to, aké veľké provízie budú vyplácať, pretože oni sami si nastavujú percento alebo sumu, ktorá bude vyplatená partnerovi. Úspešnosť affiliate marketingu je veľmi dobre merateľná, čo býva taktiež problém pri rôznych iných reklamných aktivitách.

Zaujal vás affiliate marketing a chcete to skúsiť aj vy? Od zarábania provízií alebo získavania nových zákazníkov vďaka našim partnerom ste len kúsok. Ak sa chcete registrovať a stať sa našim partnerom stačí kliknúť tu. Ak chcete ponúkať vaše produkty u nás v affiliate sieti Facelist.sk kliknite tu a pošlite nám e-mail. Chcete vedieť viac o affiliate marketingu pozrite si naše Otázky a odpovede alebo články na našom Blogu. V prípade, že máte nejaké otázky, pýtajte sa v komentároch alebo nám napíšte priamo na e-mail support@facelist.sk, nemusíte sa hanbiť my vám radi odpovieme. 🙂

 

Autor článku: Lucia Adamcová

0 odpovede

Zanechaj koment

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *