ako zarobiť na internete

Ako zarobiť na internete? 4 najjednoduchšie spôsoby

Sedieť doma a zarábať priamo z postele, to by sa nejednému z nás určite páčilo. Vďaka dnešnej dobe a technológiám máme k dispozícií veľa spôsobov ako zarobiť na internete. Stačí si len spraviť malý prieskum o možnostiach, ktoré nám trh ponúka (alebo si prečítať takýto alebo podobný článok s rýchlym prehľadom) a vybrať si jeden či viacero spôsobov, ktoré sa vám najviac pozdávajú. Spôsobov je teda niekoľko, ako sa dá na internete zarobiť slušný či bočný menší príjem.

1. Influenceri

Asi všetci sme sa s týmto výrazom už stretli, no viete kto influencer v skutočnosti je?

Influencer je človek, ktorý má schopnosť ovplyvniť nákupné rozhodovanie ľudí, vďaka svojej autorite, vedomostiam, schopnostiam, pozícií, ktorú má vybudovanú voči týmto ľudom.

V minulosti boli tak povediac influencermi politici, speváčky, herci. Dnes je influencerov podstatne viac a nadobudli rôznu podobu. Takýto ľudia majú zväčša svoj blog, YouTube kanál a obrovské množstvo  fanúšikov, ktorí radi dajú na ich odporúčania. Takto sa influenceri stali pre firmy veľmi obľúbenou formou marketingu, pretože dokážu osloviť cieľovú skupinu, a tak zvýšiť účinnosť marketingových aktivít firiem, s ktorými spolupracujú. Influencerom sa bohužiaľ nestanete zo dňa na deň (česť výnimkám), a tak pre všetkých ostatných je tu affiliate marketing (dočítate sa o ňom v 3. bode).

2. Blogovanie

Ak sa bavíme ako zarobiť na internete, určite blogovanie patrí medzi ten najčastejší či najjednoduchší spôsob. Stačí si premyslieť, akými témami by ste sa chceli zaoberať a písať, písať a písať. No však nekončí to iba pri písaní, ale monetizujte váš blog. Hlavným dôvodom je, že písanie článkov vás môže napĺňať a baviť, ale za uverejňovanie myšlienok na váš blog vám nik nič nezaplatí. Skúste preto využiť Adsense reklamu, reklamný systém Google. Slúži na zobrazovanie Google reklamy na vašom blogu alebo YouTube kanáli. Takto sa vám váš príjem o nejaké to euro mesačne zdvihne. Zapamätajte si, väčšia návštevnosť blogu = väčší zárobok aj na reklame.

Druhým tipom pre vás môže byť predaj prémiového obsahu, ktorý dokážete na svoj blog vytvoriť. Skúste sa zamerať na vytváranie e-bookov s hodnotnými informáciami pre vašich čitateľov. Takto dokážete zarobiť aj väčší obnos peňazí, stačí spísať podstatné a kvalitné informácie, poprípade e-book preložiť do angličtiny a už len ľudom ukázať, že e-book od vás predsa potrebujú. 😀

Takto sa dá taktiež pristúpiť k tvorbe podcastov. Tie dnes patria medzi najvýnosnejšie a veľmi obľúbené spôsoby ako zarobiť na internete. Ľudia podcasty milujú, pretože môžu čerpať informácie kedykoľvek v aute, pri upratovaní alebo cestovaní.

Taktiež môžete využiť možnosť propagovať na svojom blogu články od iných ľudí alebo firiem za peniaze. Pri tomto spôsobe zarábania na internete však potrebujete najskôr pre váš blog vybudovať slušnú návštevnosť.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým vyrobiť či priniesť niečo vlastné? Áno, práve predaj vlastných produktov alebo služieb je to, čo veľa blogov v dnešnej dobe skutočne živý. Samozrejme musíte prísť s produktom alebo službou, ktorá sa bude dobre predávať cez internet a ľudí zaujme a prinesie im nejaké to plus. Môžete si tak vytvoriť vlastný eshop so skladovými zásobami alebo využiť možnosti dropshippingu, keď práve nemáte na tieto zásoby priestor alebo peniaze. Je to skvelý spôsob ako zarábať na internete bez veľkých investícií.

Súčasťou vášho blogu sa môže stať aj priestor na diskusie. Diskusné fórum na blogu požaduje dostatok času, komunikatívneho človeka, ktorý sa bude s ľuďmi rád rozprávať a určenie si oblasti, v ktorej chcete diskusné fórum rozbehnúť. Ak sa vám podarí diskusie naplniť ľuďmi ľahko to dokážete ďalej premeniť na príjem.

Ak sa vám máli vlastniť a viesť jeden blog, skúste možnosť založiť si viac menších blogov zameraných na špecifickú oblasť. Ak vás baví dajme tomu turistika, zdravá strava a sledovanie filmov, môžete vytvoriť 3 špecifické blogy presne na tieto témy. Pri tých filmoch zároveň kľudne využite možnosť mať blog či web s recenziami.

Mať blog je síce pekná vec, ale kto bude tvoriť toľko obsahu? Autoblogy! Autoblogy sú teda blogy, ktoré fungujú bez toho, aby ste museli tvoriť a publikovať obsah vy. Takto môžete skúsiť zarobiť nejaké tie peniažky bez veľkej námahy.

Ak máte už blog, tak určite musíte skúsiť emailový marketing. Jednoducho posielajte ľudom emaily o vašich nových článkoch, akciách, zľavách, zaujímavých informáciách. Takto dokážete byť s nimi v neustálom kontakte a využiť priestor priamo v maile predať, čo potrebujete. Emailový marketing je dobré využiť aj v affiliate marketingu, či už ste na strane partnera alebo inzerenta. Odporúčam však vytvoriť si vlastný zoznam emailových adries a nespoliehať sa na vytvorené databázy, ktorých využívanie nie je veľa krát tak efektívne, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

3. Affiliate marketing

Síce tento bod môže spadať taktiež pod blogovanie, venujem mu osobitnú časť, pretože je to jeden z najlepších a najúspešnejších spôsobov zarábania na internete. Ak chcete zarábať odporúčaním produktov na internete, ale žiadny vychýrený influencer  z vás nie je, affiliate marketing je vhodný práve pre vás. Je to spôsob, ktorý môžete ale nemusíte využívať na vlastnom blogu či webovej stránke. Tipov affiliate webov je niekoľko a všetky sú už prakticky overené, že ich využívanie naozaj funguje.  Kľudne nemusíte vlastniť ani jeden z nich. Môžete publikovať na iných weboch alebo sociálnych sieťach, kde je affiliate marketing dnes veľmi obľúbený. Ak ste milovník videa, môžete využiť YouTube, kde sa affilu darí na celom svete. Stačí publikovať raz a príjem z tohto článku, videa, postu (je to na vás akú formu zvolíte) môžete využívať tak dlho, ako bude „zavesený“  na internete. Ak chcete o affile vedieť viac odporúčam prečítať článok, ktorý nájdete tu. Je to jednoduché, čím viac článkov publikujete, tým viacej zarobíte.

4. Predaj vlastných schopností

Na koniec tu máme jeden z veľmi prirodzených spôsobov, ako zarobiť nejaké to euro na internete. Využite svoje schopnosti. Je to najprirodzenejšia forma, ktorou si môžete pri zvýšení vášho príjmu pomôcť.

Milujete fotografovanie? Predávajte fotky. Ste dobrý v cudzom jazyku? Doučujte. Jednoduchými a zaručenými spôsobmi je využiť stránky ako jaspravim.sk alebo zahraničný Fiverr, kde predáte naozaj všetko. Od jednoduchých činností, trvajúcich pár minúť až po nakódovanie celých webových stránok. Máte estetické cítenie a grafické schopnosti? Speňažte svoje grafické služby. Grafikom odporúčam využiť Behance, kde môžete svoje diela zároveň zdieľať s ostatnými.

Pri zarábaní na internete si treba uvedomiť, že niektoré formy vynášajú viac, niektoré menej. Skúste sa inšpirovať úspešnými ľuďmi zo slovenského alebo českého trhu či zahraničným, no nie všetky formy a spôsoby musia u nás fungovať rovnako dobre.

 

Autor článku: Martina Lacková

 

 

0 odpovede

Zanechaj koment

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *