7 Dôvodov affiliate blogeri

7 dôvodov, prečo by mal každý bloger využívať affiliate marketing

Affiliate marketing, bájna súčasť marketingu o ktorej už mnohí niečo počuli, no ešte stále si nie sú istí ako ho využívať. Aj samotní blogeri, pre ktorých je to ideálny spôsob privyrobenia si na ich blogoch o ňom ešte veľa nevedia a boja sa, čo by na to povedali ich čitatelia. Dôvera je pre väčšinu blogerov posvätná a preto chcú, aby ju nič nenarušilo. No a tak sa dostávame k veci. V tomto článku vám dám 7 dôvodov, prečo využívať affiliate marketing na vašich blogoch a k tomu tip, ako pri tom nestratiť dôveru vašich čitateľov.

Affiliate marketing a blogovanie

1. Šanca zárobku za tvrdú prácu

Blogovanie je skvelé hobby. Je veľmi naplňujúce, ponúka rôzne príležitosti a možnosť spoznať nových ľudí. Každý bloger venuje svojmu blogu veľa času a energie. Okrem toho mnohí investujú do rôznych produkov, fotografií a dizajnu svojho blogu. A to všetko vrámci svojho voľného času a svojich financií. Je ideálne, ak sa vaše hobby stane aj vašou prácou pretože je to niečo, čo vás zaručene baví. Ja mám napríklad veľmi rada (okrem blogovania na Lucia´s Blog.sk) angličtinu a tak ju doučujem niekoľko hodín mesačne. Je to zábava, ktorou si prilepší môj bankový účet. S blogovaním je to podobne, je to hobby, ale ak skutočne chcete, viete si ním aj prilepšiť. Mnoho blogerov má pocit, že musí čakať na firmy, kým ich oslovia a chcú spolupracovať.  Prípadne, že musia mať obrovské množstvo čitateľov a nasledovateľov na to, aby z blogovania niečo mali. A tu prichádza na rad affiliate marketing. Nemusíte vyčakávať na iných, ale vy sami si dokonca vyberiete čo budete propagovať. Obrovskou výhodou je aj to, že poznáte svoju cieľovú skupinu a tak im budete propagovať len produkty, ktoré ich zaujímajú a nie niečo, čo vám ponúkne firma ako platený článok, no na váš blog to absolútne nehodí. Takto máte šancu zarábať na svojom blogu hneď od začiatku bez toho, aby ste ho prepĺňali reklamnými bannermi.

2. Pomôžete vašim čitateľom

Poznáte to, keď vidíte niečo na internete, či už na Facebooku alebo na Instagrame a v tom momente viete, že tú vec chcete? A v tom nastáva čas nekonečného googlenia tých červených čipkovaný šiat po ktorých túžite, no neviete kde ich zohnať. Aj z tohto dôvodu mnohí zahraniční blogeri začali využívať affiliate marketing. Chcú reálne pomôcť svojím čitateľom, aby sa dostali ku produktom, s ktorými sú oni sami spokojní. A tak im dajú rovno do článku odkaz, kde si ich môžu kúpiť. Teraz si možno hovoríte však im len poviem kde som to kúpil. No aj samotné značky, ktoré majú niekoľko obchodov častokrát neponúkajú vždy to isté. Buď tie šaty nemajú vôbec, inej farby, alebo ten najhorší prípad, chýba tam vaše číslo. Blogeri tak dávajú svojím čitateľom možnosť rýchlejšie a ľahšie získať to čo chcú, bez zbytočného stresu. Kto má záujem, môže hneď nakupovať. A tento bod sa úzko spája s tým nasledujúcim.

Prečo využívať affiliate marketing na blogu

3. Affiliate marketing je férová spolupráca

Väčšinou ľudia nechápu prečo je affiliate skutočne férová spolupráca. V angličtine sa niekedy hovorí win-win situácia. No v tomto prípade, by som to nazvala win-win-win situácia. Všetci totižto získajú. Ako som už vysvetlila v bode vyššie, získava zákazník, ktorý konečne nemusí hľadať po obchodoch. Teraz si možno vravíte: „no to síce hej, ale určite zaplatí viac,“ čo je najčastejším omylom. V skutočnosti zákazník, alebo teda váš čitateľ zaplatí presne toľko, koľko by zaplatil pri priamej kúpe od značky. Za to, že využije váš affiliate odkaz cez ktorý nakúpi, sa pre neho cena nenavýši ani len o cent. Vysvetlenie je jednoduché, firma predá a tak získa nového zákazníka. Preto je ochotná zaplatiť malú províziu blogerovi, vďaka ktorému sa tak stalo. Zhrnutie je také, že zákazník nezaplatí viac, firma predá a bloger získa malú províziu za sprostredkovanie. Pre všetky strany je to fér.

4. Je to skvelý spôsob ako lepšie spoznať vašich čitateľov

Možno sa teraz čudujete, ako to vlastne myslím. Affiliate marketing ako spôsob spoznávania svojich čitateľov? To znie zvláštne, ale affiliate systémy ponúkajú štatistiky a práve tam uvidíte, o čo majú vaši čitatelia reálne najväčší záujem. Aj v našej Facelist administrácii presne uvidíte, čo sa predalo cez váš blog. Facelist sa zameriava na segment zdravia a tak si môžete všimnúť, či sa cez váš blog predáva napríklad viacej bio kozmetiky, vitamíny či zdravá strava. Môžete pozorovať či preferujú niektorú značku nad ostatnými a podľa toho, čo majú radi vytvárajte ďalší podobný obsah, ktorý chcú čítať.

5. Affiliate odkazmi si posilňujete SEO

Používanie odkazov vo všeobecnosti posilňuje SEO. Ak ste doteraz vo svojich článkoch nepoužívali odkazy, tak od teraz určite začnite. Používajte vnútorné a aj vonkajšie odkazy, pretože článok tak získava väčšiu autoritu pre Google, ktorý ho vníma ako akýsi rozcestník. Pôsobí tak, že  je bohatší na informácie. Affiliate odkaz sa síce trochu líši od bežných odkazov, ale ak ich používate  správne, budú vám pomáhať. Samozrejme nič netreba preháňať. Využívajte odkazy tak, aby to bolo prirodzené a samozrejme tam, kam sa hodia. Netlačte ich nikde na silu. To isté platí aj pre affiliate odkazy. Google je čoraz múdrejší a ak budete affiliate odkazy zneužívať, potrestá vás tým, že klesnete vo vyhľadávaní.

6. Financie na to aby ste svoj blog mohli zlepšovať

Síce blog si dnes môže založiť každý a zadarmo, no v realite predsa len ak chcete väčšiu kvalitu, musíte a dokonca si chcete priplatiť. Platí tu to klasické pravidlo: Chceš získať viac, musíš dať viac! Ak chcete lepšie fotky, potrebujete lepší foťák. Ak chcete dizajn svojho blogu na mieru, musíte si zaplatiť grafika. Keď mnoho investujete, časom ste radi, ak sa vám niečo z toho vráti. No pozor, nerátajte s tým, že z affiliate marketingu sa stanete cez noc milionárom. To určite nie. Je to skôr dlhodobá záležitosť. Čím viac článkov napíšte a použijete v nich affiliate odkazy, tým viac sa budú zárobky postupne nabaľovať. Treba vytrvať a pravidelnosť je aj tu základom úspechu.

7 dôvodov prečo prečo využívať affiliate marketing

7. Motivácia vytvárať kvalitný obsah

Affiliate marketing bude pre vás aj čiastočnou motiváciou, aby ste vytvárali kvalitný obsah o tom, o čom chcú vaši čitatelia čítať. Vašou odmenou bude okrem dobrého pocitu aj obsah, ktorý vám môže zarábať vo dne v noci. Určite motivácia nevyplýva len z tohto, ale predsa len si poviete ak chcem niečo dobré dostávať, potrebujem ponúknuť kvalitu. Vo všeobecnosti potom majú ľudia väčšiu snahu. Takže keď budete vedieť, že vy dostanete malú províziu, budete chcieť, aby čitatelia boli nadmieru spokojní. Affiliate marketing zvýši vašu autoritu ako blogera, pretože si budete môcť dovoliť odmietať všetky spolupráce, ktoré sa vám čo i len trošku nepozdávajú. Je tomu tak pre to, že si budete môcť zvoliť produkty cez affiliate programy a napísať o nich čo len chcete. Bez strachu, že firma sa urazí, alebo že budete zavádzať svojich čitateľov. Recenzie produktov budú o to reálnejšie a dôveryhodnejšie. Časom si práve vďaka tomuto môžete vybudovať veľmi silnú dôveru u svojich čitateľov. Vy ako bloger môžete aj v negatívnej recenzii pridať affiliate odkaz a ten, kto chce skúsiť na vlastnej koži nech skúsi. Takto dávate svojím čitateľom možnosť výberu.

Môj tip na záver

Môj osobný tip je na svojom blogu uviesť, že využívate affiliate odkaz alebo teda affiliate marketing. Diskusie o tom, kde je to najlepšie uviesť sú ešte stále búrlivé. Zatiaľ je to všetko na vás, ale určite zvyšujete svoju dôveryhodnosť, keď ste úprimný a uvediete to.

Toto je mojich 7 dôvodov prečo by mal každý bloger využívať affiliate marketing. Ak poznáte nejaké ďalšie, budem rada, keď mi ich napíšete dolu do komentárov. Nech sa navzájom všetci niečo nové naučíme.

Za článok ďakujeme Lucke Adamcovej

0 odpovede

Zanechaj koment

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *